Ромашківська ЗОШ І – ІІІ ступенів
Методичний кабінет
План – конспект
уроку світової літератури у 11 класі
«Відображення особливостей художнього сприйняття Ф.Кафки в оповіданні «Перевтілення»
та його проблематика».
З досвіду роботи
вчителя світової літератури
Бойко Катерини
Вікторівни
2017
Тема:
Відображення особливостей художнього сприйняття Ф.Кафки в оповіданні
«Перевтілення» та його проблематика.
Мета уроку:
-
проникнути в художній світ автора;
- розкрити причини
трагічного сприйняття світу письменником;
- допомогти учням
усвідомити причини виникнення модернізму;
-
виховувати гуманізм, доброту, чуйність, людяність, інші морально- естетичні якості та естетичні смаки.
Тип уроку: урок - дослідження.
Епіграф: «…кожний на перегонах біжить за себе, а не
по двох за одного…»
Р.Кіплінг
Обладнання: портрет
Ф.Кафки, репродукція картини Е.Мунка «Крик», зображення тулуба комахи.
Хід уроку
І. Оголошення
теми, мети уроку.
- Сьогодні ми з вами перегорнемо ще одну сторінку
творчості життя австрійського письменника Ф.Кафки під назвою «Відображення
особливостей художнього сприйняття письменника в новелі «Перевтілення та її
проблематика.
Проведемо ми урок у формі дослідження і за час роботи
дамо відповіді на такі запитання:
1. До якого висновку веде нас письменник, виводячи на
своїх сторінках тип «маленької людини»?
2. Які події, що відбуваються в новелі, можна назвати
абсурдними?
3. Які почуття і думки хвилюють Грегора Замзу, коли він
став комахою?
4. Як реагують найближчі люди на перевтілення Грегора?
5. Чому на ваш погляд, Кафка не закінчив новелу смертю
Грегора, а продовжує оповідь далі?
6. Хто винен у смерті комівояжера Грегора Замзи?
Актуалізація опорних знань учнів
ІІ. Перевірка
домашнього завдання.
(Записати
домашнє завдання) Написати твір-роздум «Самотність – важке почуття» або
«Перетворення – випробування близьких людей».
Розпочинаючи роботу, ми повинні
пам’ятати, які б технології не використовувалися на уроці літератури, та
господарем уроку – є текст, тому ми впродовж усієї нашої роботи будемо
звертатися саме до нього.
Розпочнемо урок з перевірки домашнього завдання. Ви виконаєте тести закритої форми «Ф.Кафка.
Творчість.»
1. Ф.Кафка
народився:
а) 1881;
б) 1883;
в) 1884;
г) 1885.
2. За життя Ф.Кафки його творчість була відзначена:
а) Нобелівською премією;
б) премією імені Т.Фонтані;
в) премією імені Г.Кляйста.
3. Творчість Ф.Кафки пов’язана з:
а) імперіалізмом;
б) футуризмом;
в) експресіонізмом.
4. За жанром твір Кафки «Перевтілення» -
а)
повість;
б) оповідання;
в) нарис;
г) роман.
5. Ознакою індивідуального стилю Ф.Кафки є те, що
письменник фантастичні й вірогідні події в оповіданні «Перевтілення» описує:
а) підкреслено буденно;
б) емоційно, з експресією;
в) відсторонено, нейтрально.
6. Думки Кафки про відчуження роз’єднаність людей у світі співзвучні концепціям:
а) екзистенціалістів;
б) футуристів;
в) акмеїстів.
7. Хто з письменників спонукатиме Кафку до публікацій
своїх праць –
а) П.Верлен;
б)О.Баум;
в) М.Брод;
г) О.Пік
8. Роком перших серйозних праць письменника вважають:
а) 1904;
б) 1903;
в) 1907;
г) 1908.
9. Перший роман Кафки мав назву:
а) «Кочегар»;
б) «Безвісти зниклий»;
в) «Америка».
10. У ніч із 6 на 7 грудня 1921 року Кафка написав
оповідання:
а) «Перевтілення»;
б) «Вирок»;
в) «Замок».
11. Відправним пунктом сюжету оповідання «Перевтілення»
Ф.Кафки є:
а) неявка Грегора на роботу;
б) перетворення Грегора на
комаху;
в) конфлікт Грегора з родиною.
12. Людина-комаха в оповіданні «Перевтілення» Ф.Кафки є
символом:
а) ізольованості людини в сім’ї;
б) приреченості людського
кохання;
в) крайньої людської
самотності.
ІІІ. Основна частина
уроку.
1. Вступне слово
вчителя. Бесіда.
Аби розкрити тему уроку і дати відповіді на поставлені
запитання, нам варто звернутися до світової літератури середини ХІХ ст., адже
вже тоді вона мала зразки літературного типу «маленької людини». В Пушкіна -
Самсон Вирін, від Гоголя прийшов Акакій Акакійович Башмачкін – безпомічна,
слабенька людина-невдаха, яка не викликала читацької симпатії.
-До якого ж висновку веде нас Ф.Кафка, виводячи на своїх
сторінках тип «маленької людини»?
(Розповідь учня).
Насамперед, спонукає замислитись над своїм людським «я»,
а також письменника хвилює проблема беззахисності людини.
-Твір Кафки має назву «Перевтілення». Чи маємо ми
підстави говорити про метафоричність в цьому творі?
(Розповідь учня).
Так, адже метафора – це образне явище, коли властивості
одного предмета переносяться на інший. У цьому разі метафора прозора: людина –
комаха.
-А тепер давайте згадаємо, до якого літературного напряму
ми відносимо творчість Ф.Кафки?
(Розповідь учня).
До модернізму, тому що це основний напрям у мистецтві ХХ
ст., для якого властивий відхід від принципів реалістичних традицій. Саме
модернізм вніс у літературу мотиви, яким притаманні антигуманність, антилюдяність.
Головна теза модернізму – світ абсурдний, людина на землі самотня, їй ні на
кого розраховувати; оточення людини вороже.
2. Бесіда. Робота з текстом.
-Які події, що відбуваються в оповіданні, можемо назвати
абсурдними?
(Розповідь учня).
Перетворення людини на комаху; відвернення сім’ї від
близької людини; сім’я радіє з того, що помирає член їхньої родини: «Воно
здохло!»
-Чи можна вважати це цілковитим абсурдом, чи це
метафоричне сприйняття реальної життєвої ситуації?
(Розповідь учня).
Як перше, так і друге. Бо перетворення на комаху –
абсурд. А як метафоричне висловлення своїх образ на життя в сім’ї, де немає і
ніколи не було цілковитого розуміння сина, який був не таким, як того хотіли
рідні, - абсолютно зрозуміле, наближене до реальної проблеми.
-Початок оповідання приводить нас у домівку, де живе
родина Грегора Замзи. Грегор відчув, що він став комахою. Які почуття і думки
його хвилюють у цей момент?
(Розповідь учня).
Страх, що він не вийде на роботу, що залишить сім’ю без
грошей, що викличе гнів начальства.
-А зараз ми за текстом дослідимо реакцію близьких людей
на перетворення Грегора.
-Чи змінився стиль життя сім’ї після того «жахливого ранку»?
-Як почуває себе Грегор у новій личині? Чи хвилюють його
проблеми сім’ї?
-Виберіть за текстом фрагменти, які свідчать:
про душевний стан
Грегора;
про душевний стан
членів сім’ї Замзи.
-Який момент розвитку подій у творі можна назвати
кульмінаційним? Які події відносимо до розв’язки?
-Чому, на ваш погляд, Кафка не закінчbв новелу смертю
Грегора, а продовжує оповідь далі?
(У ході бесіди за питаннями на дошці та в зошитах учнів
ведуться записи).
Грегор Замза
№п/п
|
До перетворення
|
Після
перетворення
|
1.
|
Відмова від
особистого щастя.
|
«Я повинен,
щоб там не стало, залишити постіль…»
|
2.
|
Мрія сестри
стала його мрією.
|
«Пане
управляючий! Пожалійте моїх рідних!..»
|
3.
|
Приниження на
службі, робота без задоволення.
|
«…він повинен
своїм терпінням і тактом полегшити страждання сім’ї…»
|
4.
|
Жаліє матір,
хвору на астму; переживає за батька, в якого немає роботи.
|
«розумів, що
сестрі не легко бачити його, тому заховався під простирадло…»
|
5.
|
Радіє з того,
що в сім’ї достаток, що
він може бути корисним.
|
«мріяв про те,
щоб сестра залишилась із ним у кімнаті, і він би тоді розказав їй, як хотів
влаштувати її в консерваторію…»
|
6.
|
Бажання мати
улюблену справу, бути людиною із власною гідністю.
|
Будучи
комахою, зберіг людську гідність і почуття.
|
Із наших з вами розповідей і досліджень можна зробити
висновок, що тема «маленької людини» дістає у Кафки гіперболічного
узагальнення. Безвихідь людини у світі зла і жорстокості. Пошуки душевної
рівноваги в сім’ї, любов, що межує із самозреченням, безпорадність перед
несподіваними випробуваннями на життєвому шляху – всі ці питання хвилюють
письменника. Але виною цьому не тільки є його власні проблеми у стосунках із
людьми. Проблема набагато ширша. ХХ століття – створення нових видів зброї, нових
засобів знищення людства, фашистських ідей щодо оволодіння світом – де тут
місце для звичайної людини? Вона тільки засіб для досягнення мети сильної
особистості, її можна знищити, розтерти з пилом землі – і нічого у світі не
зміниться, бо знищена тільки маленька комашка у всесвіті – людина. То чи це тільки особиста проблема письменника?
3. Дослідження у групах.
«Хто винен у смерті комівояжера Грегора Замзи?»
(Учні у групах
готувалися до представлення свого завдання, спираючись на текстові
формування, використовуючи цитати - докази).
1) Слово
Авторові.
(Монолог літературного персонажа. Учень в ролі автора,
використовуючи матеріали з біографії Ф.Кафки, вказує причини і витоки
трагічного світобачення письменника).
Додаткові цитати – карти для групи:
«Я не пишу нічого такого, що
абсолютно не мало б ніякого відношення до мене.»
Ф.Кафка
«Правдива історія клерка з душею дитини, з чистими
почуттями до тих людей, які його оточували, були йому найріднішими, але не
хотіли приймати його таким, яким він раптом став, - таким він їм був не
потрібен.»
2) Діалог з
батьком.
(Учні використовують матеріал тексту, намагаються
представити рольові замальовки-портрети).
Питання до батька:
-Може можна було пошукати роботу або хоч якось допомогти
синові утримувати сім’ю?
Батько: Я ще не зовсім старий, але останні 5 років не
працюю. Та й який з мене працівник – на мене вже розраховувати нічого.
-Одне з яблук, яким ви кинули у власного сина, зачепилося
на його колючках і, гниючи, завдало йому болю. Розкажіть про цей випадок.
Розповідь батька.
-Часом ви дивитесь у дзеркало. Що ви там бачите?
Батько: Самовдоволений опис власного портрета.
-Чи зробили ви хоч маленьку спробу допомогти власному
синові в його хворобі?
Батько: Ні!??
3) Монолог
матері.
«Я переживаю щодо перетворення сина, але я слабка жінка і
мало опікуюся долею сина: мене хвилює тільки одна проблема – на які гроші буде
існувати сім’я, якщо Грегор не працюватиме. Я ніби забула, що Грегор, хоч і
комаха, - але мій власний син. У мене до нього немає ніяких материнських
почуттів. Мені неприємна істота, що знаходиться в сусідній кімнаті.»
4)Діалог з
сестрою Грегора.
-Чи розумієте ви свого брата?
Сестра: Ні, я йому лише співчуваю…
-Чи допомагаєте Грегору в ту важку для нього годину?
Сестра: Так я намагаюся йому допомогти, але згодом мене
переповнює тільки почуття бридкості, огиди до комахи, яку соромно назвати
братом і я говорю: «Ми повинні позбутися його», нехай вимітається звідси…
«Ця тварина переслідує нас… явно хоче захопити всю
квартиру й викинути нас на вулицю.»
ІV. Підсумкова бесіда.
Хто ж винен у смерті Грегора Замзи? Сім’я?
Так, саме тут Грегор не знайшов підтримки в складний
період життя. Його залишили на самоті з його проблемами. Грегор став зайвою
істотою в родині, і його смерть символізує звільнення сім’ї від пут, і як не
страшно викликає у родині радість, почуття великого полегшення.
Але є ще службові – колеги?
Можливо. Адже за весь час його відсутності на роботі так
ніхто й не з’явився у нього
вдома, не поцікавився його долею. Отже, і для суспільства людина – це один з
багатьох. Немає Грегора – знайдеться інший. І тільки в перший ранок відсутність
Грегора викликала занепокоєння – аякже: робота має виконуватися, не може бути
ніяких збоїв.
Грегор самотній і тут – ні друзів, ні приятелів.
-А сам Грегор?
(питання дискусійне, учні голосують хто «за» і хто
«проти»).
Дійсно, чи намагається Грегор боротися із своєю комашиною
зовнішністю? Він досить швидко усвідомив себе як «я – потвору», «я – комаху».
Він бридкий навіть сам собі. Можливо, тому він бридкий і для інших.
Таким чином, Грегора умертвили всі: і сім’я, і службовці, і
він сам. Людині, якою б вона не була, потрібні добрі почуття, співчуття тих,
хто знаходиться поряд.
Тому проблема твору: людина одинока в цілому світі людей;
вона живе інстинктами самозбереження: спочатку я, все інше – потім.
Світ не зникає від того, що не стало однієї людини.
Як і герой твору, Ф.Кафка жив у ірреальному світі,
рятуючись від жахів світу. Як і герой твору, Ф.Кафка покинув цей світ, коли
перестав бачити сенс подальшого власного існування.
Здається, біль кожної людини увібрав у себе Кафка (а
кожен хоч раз та відчув себе неосяжно самотнім). Це почуття письменника зуміла
поетично відтворити російська поетеса Анна Ахматова у вірші «Подражение Кафке».
V. Домашнє завдання.
Написати твір-роздум «Самотність – важке почуття» або
підготувати презентацію.
Немає коментарів:
Дописати коментар